COOL KUL

Bab’Aziz – Bir yol hikayesi…

Bab’Aziz İtalyan senarist Tonino Guerra ve filmin yönetmenliğini de yapan Nacer Khemir tarafından yazılan, 2005 yapımı bir film. Bab’Aziz yaşı ilerlemiş ve gözleri görmeyen bir dervişin hikayesini anlatır. Baba Aziz, Sufilerin her otuz yılda bir düzenledikleri toplantının kimse tarafından bilinmeyen yerini aramaktadır. Bu arayışta Baba Aziz’in küçük torunu Ishtar ona yardımcı olmaktadır. Dedesini oldukça çok seven Ishtar toplantı yerini asla bulamayacaklarından ve dedesinin çok üzüleceğinden korkmaktadır. Çok sıcak ve kurak bir mevsimde çıkmış oldukları bu çöl yolculuğu boyunca birbirinden ilginç insanlarla karşılaşırlar. Dedenin torununa anlattığı hikayeler ile süslenen bu yorucu yolculuk boyunca izleyiciye müthiş hayat dersleri Ishtar üzerinden aktarılmaktadır. Yolculuk mutlu son ile biter ancak filmin mesajları devam edecektir.

Filmin anadili Farsça’dır ve müzikleri Marokko asıllı Fransız besteci Armand Amar tarafından yapılmış. Daha çok tematik türde çekilen filmin yönetmeni bir röportajda şöyle demiştir:

Bu film bir sorudan çıktı aslında:
babanız, yanınızda yere düşse ve yüzü çamurlansa ne yaparsınız? Ben olmasam bile benim babam tam bir Müslümandı ve şu sıralar onun yüzüne (dinine) çamur çalınıyor durmadan. Ben bu filmle babamın yüzünü silmeye, temizlemeye çalıştım. İslam’ın batı tarafından sunulan yüzünü değil, bilinmeyen, es geçilen ve unutturulan yüzünü göstermeye çalıştım.

Ve filmden unutulmaz bir replik:

“Hassan… Seni bekliyordum.” “Beni mi bekliyordun?” “Ölümüme şahit olman için.” “Neden ben? Ben ölümden çok korkarım…” “Biliyorum. Anne karnında karanlıktaki bebeğe denseydi ki: “Dışarıda aydınlık bir dünya var, yüksek dağlarla dolu, büyük denizleri olan, dalgalanan düzlükleri olan, çiçekleri açmış güzel bahçeleri olan, dereleri olan, yıldızlarla dolu bir gökyüzü ve alevli güneşi olan… Ve sen, bu mucizelerle yüzleşmek yerine, karanlıkla çevrilmiş oturuyorsun… “Doğmamış çocuk, bu mucizeler hakkında hiçbir şey bilmediği için, hiçbirine inanmayacaktır. Tıpkı ölümü karşılarken bizim gibi. İşte bu yüzden korkarız. Ölüm nasıl olur da son olur Hassan oğlum, benim düğün gecemde mutsuz olma. Sonsuzlukla olan evliliğimin artık zamanı geldi.”

Tanıtım/Yorum
Enes Ali

Filmi Türkçe Altyazılı izlemek için YouTube’da bir video buldum:

[alert-success]Bu tanıtım makalesini esasen başka bir site için hazırlamıştım. İnternette Bab’Aziz hakkında çok az Türkçe bilgi vardı. O site kapandığı için kaynak olması açısından buraya alıyorum. [/alert-success]

coolkul

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.