COOL KUL

Ayla Film Yorumu

Vizyona girmeden önce Oscar adaylığı ile gündeme gelen Ayla filmini geçen hafta sinemada izledim. Adetim üzere bu çok konuşulan filme gitmeden önce filmin hikayesi konusunda biraz araştırma yapıp fikir sahibi olmuştum. Araştırma aşamasında TV’de denk geldiğim filmin çekim hikayesini anlatan belgeseli de çok faydalı oldu.

Spoyler vermeden film hakkında düşüncelerimi aktarayım;

Türkiye’den Güney Kore’ye giden bir Astsubay ile anne ve babasını savaşta kaybeden bir kız çocuğunun Kore’de yaşadıklarını anlatan filmin ana teması çok çarpıcı ve hikayesi müthiş. Hele hikayenin baş kahramanının savaş meydanında yetim kalmış bir çocuk olması filme zaten çok özel bir nitelik kazandırıyor.

Hikayesinin sağlamlığına rağmen gerçekliğe bağlı kalma kaygısından mıdır bilmem ama duygusal sahnelerde kurguda zayıflıklar olduğunu söyleyebilirim. Bazı sahnelerde tam hıçkıra hıçkıra ağlamak isterken birden o duygusallığın kesildiğini hissettim. Hani “duygu geçmedi” derler ya yer yer o hisse kapılabilirsiniz. Bu eksiklikle birlikte yeterince ağlayacağınızı garanti edebilirim.

Duygusal bir filmin güldüren sahneleri olmasını hep çok sevmişimdir. Bu filmde güldüren ve tebessüm ettiren çok sahne var.

Filmin efekt ve seslerini çok beğendim. Görüntü kalitesi, kamera açıları gayet iyi.

Oyuncu kadrosu için pek yoruma gerek yok ama bir paragraf açmak gerekirse, İsmail Hacıoğlu, Murat Yıldırım, Ali Atay yine harika oynamışlar. Filmin sonuna doğru görünmesine rağmen Çetin Tekindor oyunculuğu ile yine devleşiyor. Koreli oyuncuların hele minik Ayla’yı oynayan Kim Seol isimli küçük kızın oyunculuğuna bayılacaksınız. Kısacası oyunculuk konusunda çok iyi bir film olduğunu söyleyebilirim.

Film 125 dakikalık gayet uzun bir film. Bu süre hikaye için gerekli belki ama yine yukarıda da belirttiğim üzere daha iyi bir kurguda daha kısa bir sürede aktarılabilir miydi düşüncesi taşımıyor değilim.

Film gösterime girdiği ilk iki hafta 1 milyon 100 bine yakın biletli kişi tarafından izlenmiş. Gişede gayet başarılı bir açılış yapan Ayla’nın ikinci haftası da 500 bine yakın biletli seyirci ile iyi geçmiş.

Film hakkında kısa ve sıkmadan bilgi vermeye çalıştım. Hasılı kelam; sinema salonlarında film izleme tutkunuz varsa Ayla filmine gidip memnun bir şekilde salondan ayrılabilirsiniz.

coolkul

1 comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.