COOL KUL

Bu dünyadan bir Dalida geçti

Dalida 1933-1987

Hani müzik zevki karışık yazan kişiler var ya işte onlardan biri olarak bazen opera bazen pop ve bazen arabesk şarkılar dinleyen, etnik müziğe aşık, Farsça, Arapça, Azerice söylenen müziklere aşırı ilgili biriyim, kısacası kulağıma hoş gelen her tür müziği dinlerim, müziğin evrenselliğinin canlı şahidiyim.

İşte bu düşünce ile ilkin arabada dinlediğim yavaş şarkılar çalan bir radyodan duydum Dalida’nın sesini. Fransızca şarkı seven biri olarak dikkatimi çok çabuk çekti. Tabi ilk dinlerken kimdir nedir bilmiyordum. Şarkının “my love in Portofino” kısmını aklımda tutup ilk fırsatta kim olduğunu ve diğer şarkılarını öğrendim Dalida’nın. Şuan bu yazıyı yazarken de yine Dalida dinliyorum. Dalida’nın kim olduğunu burada sizinle uzun uzadıya paylaşmayacağım ama oldukça dramatik bir şekilde pek erken ayrılmış aramızdan. Toprağı bol olsun!

Aşağıda birkaç şarkısını sizlerle paylaşacağım Dalida’yı tanımanızı isterim. Ekşi sözlükte hakkında söylenen “Fransızların Ajda Pekkan’ı” tanımına katılmakla birlikte Ajda Pekkan’ın bizim Dalida’mız olduğu yorumu bence daha gerçekçi olurdu.

Biliyorum şarkıları dinler dinlemez sizde hemen müziğin tanıdık geldiğini düşüneceksiniz; evet haklısınız bir çok şarkısı bizim dilimize çevrilmiş bir isim Dalida. Benim tabii ki favorim “I found my love in Portofino” şarkısı ama ben bütün şarkılarını çok sevdim.

Daha fazlası için

coolkul

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.