COOL KUL

Tarih dizilerine giriş

Öyle çok fazla TV izlemem. Bu kültür ve entelektüellik seviyesini yukarı taşıma kaygısından çok elimize verilen akıllı telefon isimli zımbırtıların bütün zamanımızı aldığından ötürü böyle.  izlediğim zamanda belgeselden çok dizi izlerim. Evet ortalama Türkiye insanının aksine çok fazla belgesel izlemem. Bölük pörçük de olsa neredeyse yayınlanan ve yayın hayatına devam etme potansiyeli taşıyan bütün dizileri bilirim. Baş rollerinde kim oynar (bazen hani o bıyığı meşhur olan adam oynuyor desem de) neredeyse hepsini bilirim. Bir marifet değil ve evet ortalama yurdum insanının çıtasını epey aşağı çektiğimi de biliyorum. Ne çok uzattım belki de ilk dizi eleştirisi yazım olduğu içindir. Girişi burada nihayete erdirip gelişmeye akıyorum; alt paragrafa ışınlanıyorum.

Tarih dizilerini pek severim, tarih romanlarını da pek severim belki de ortalama yurdum insanının çıtasını düşürmediğim tek konudur tarih zira herkes tarihi sever. Şecere merakı, soy ağacı bizim ülkemizde olduğu kadar nerede yaygındır bilinmez. Evet farkındayım üst paragraftaki gevezelik burada sürüyor. Bu gelişmeye giriş paragrafı olsun.

Tarih dizilerinin şahı bana göre Keloğlan çizgi dizileridir. Hiçbir kaygı gözetmeksizin farklı bir döneme gidersiniz ve abartılı ama epey abartılı olaylara tanıklık edersiniz. Tamam bir “doktor who” değil ama geleceğe dönüşü kendi perspektifinden muhteşem canlandırır. Ondan sonraki kilometre taşı ise “Diriliş Ertuğrul” olmalıdır. Evet Muhteşem Yüzyıl’ı es geçtim zira orada Sadrazam ve hadım edilmiş harem ağalarının ismi dışında pek de yeni bir şey öğrenemedim. Allah’tan daha önce İskender Pala’nın “Babil’de ölüm İstanbul’da aşk” kitabını okumuştum da o dönemle ilgili az-çok bilgim vardı. Hoş kitapta Hürrem hakkında “ajan” söylentileri de var ama olsun o kadar. Tarih dizilerinin kurgu ve akıcılık için düzenlemeye muhakkak ihtiyacı vardır ama bir yapıma verdiği isim ile yaptığın işin içeriği arasında devasa fark varsa yaptığın iş bence sadece “mirasyedi”ciliktir. Zıkkım olsun!

coolkul

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.