COOL KUL

Cogito ve İnci sözlükte yazmaya başladım.

Sözlükler kelime dağarcığı ve ironik dil anlamında çok şey katıyorlar bence, işin mizah etkisi de cabası tabi. Sözlükte yazmak belki de şart değil ama en azından sözlüklerde takılmayı değerli buluyorum. ‘Takılmak’ kavramını bilinçli kullandım çünkü gerçekten bazen çok zekice şeyler yazılıyor ve bunlara şahitlik etmek bile yetiyor. İşin en ince ayrıntısı ise bence sözlüklerde yazmak için en azından orta düzeyde bir zeka seviyesi olmalıdır. Tamam biliyorum hepimiz zekiyiz ama bu ayrıntıyı zekasını yanlış kanalize edenler için belirtiyorum. 😀  Hem sadece zeka değil her ne kadar ülkemizdeki elektronik sözlüklerde çok fazla argo ve küfür barınıyor olsa da argonun bile belli bir düzeyi ve üslubu olmalı diye düşünüyorum. Son olarak birde hazırcevaplığa değinmek istiyorum. Sözlüklerde çoğunlukla (bkz.) kodu ile yazılan cevaplar mizahi bir ağırlık taşımalı bence. Mizah ve ağırlık kavramları çok mu absürt durdu yan yana ne?

Aslında sözlük maceram bu kadar yen değil. Daha önce ekşi sözlükte tanım yazmaya başlamış ama işlerimin yoğunluğundan ötürü devam ettirememiştim. Aynı şekilde cogito ve vampircik sözlüklerine kayıt olduğum halde her ikisine de zaman ayıramadım. Vampircik ne oldu bilmiyorum ama cogito hâlâ yayın hayatına devam ediyor ve hiç de kötümser bir durumda değil.

Cogito’da sözlük işine biraz ısındıktan sonra inci sözlüğe de kayıt oldum ama bol argolu ortamlarda kabuk değiştiremediğimden ötürü savunmasız hissediyorum. Şuan ısınma turlarındayım bakalım adapte olabilecek miyim.

Bir paragrafı da inci caps için açmak isterim. İnci sözlük özgün işleri ile ekşi ile boy ölçüşür hale geldiyse bundaki en büyük pay belki de inci capse aittir. Caps yapmak da ince bir zeka ister, günümüzde karikatürün yerini caps kültürü alıyor. Olaya fransız kalmamak için ben de bugün bir de inci caps ailesine katıldım ve ilk capsimi de paylaştım.

Cogito başlığım: http://www.cogitosozluk.net/?c=coolkul

İnci Sözlük profilim: http://www.incisozluk.com.tr/u/coolkul/

İnci caps profilim: http://www.incicaps.com/coolkul/

İlk capsim olması hasebiyle elimin altında bulunması için buraya da ekliyorum:

putinin dramı, putin ve türkiye, rus uçağının düşmesi

coolkul

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.