COOL KUL

Kilo Verme Günlüğü

Geçen hafta kilo vermek adına epey verimli bir hafta geçirmiş (detaylar burada) ve nihayet yavaş yavaş sonuçlarını da almaya başlamıştım. Bu yazıyı yine uyuşukluğa düşüp her şeyden vazgeçmeyeyim diye yazıyorum. Bu sayfayı fırsat buldukça kilo verme yolunda, günlük yaptıklarımı yazarak dolduracağım.

25 Aralık 2017 Pazartesi:

Güne kısa ama tempolu bir yürüyüşle başladım. Yine her zamanki gibi arabayı yaklaşık 1 km uzağa park edip oradan da ters yöne doğru yürümeye başladım. Yürüyüş için resmen bahane arıyorum.

Kahvaltı: Ofiste 2 tane yumurta haşladım ve ekmeksiz olarak sadece bunları yedim.
– Kahvaltı ve öğle arası 2 fincan yeşil çay içtim.
Öğle Yemeği: Saat 15:00 gibi yarım ekmek arasına tavuk kavurma yedim. (Yaklaşık 350 kl)
Akşam Yemeği: Aslında yemeyecektim ama yürüyüşten sonra çok fazla acıkıp dolaba dalmamak için 3 sıkım çiğ köfteli bir dürüm yedim.
– Akşam bir bardak ılık suya çeyrek limon sıkıp suyunu içtim ayrıca iki fincan yeşil çay içtim.

Ve Yürüyüş;

 Akıllı telefonda adım sayılarını tuttuğum günlerin içinde 15 Temmuz darbe girişimi ve ertesindeki spor dışı yürüyüşler dışında 25 aralık en fazla adım attığım gün oldu. Dün ki sporumu önce hafif sonra hızlı tempoda son olarak da azıcık koşu ile tamamladım.

26 Aralık 2017 Salı:

Yine güne küçük bir yürüyüş ile başladım. Yaklaşık 1 km’lik yürüyüşün ardından işe geldim.
Kahvaltı: 2 adet orta boy haşlanmış yumurta, iki dilim kepekli ekmek, bir bardak süt
Öğle Yemeği: 5-6 adet çubuk kraker atıştırdım.
Akşam Yemeği: Saat 17:00 gibi iki parça ıgara tavuk, iki adet kasap köfte ve üç parça ince lavaş ekmeği yedim.
— Akşamdan sonra 1 kivinin yarısından biraz fazlasını, 1 portakal, 1 salatalık yedim.

Yürüyüş: 26 Aralık yürüyüş hedefimin tam olarak tutturulduğu gün oldu. 15 binden fazla adım attığım görünüyor ancak bu gibi programlarda benim dikkat ettiğim tempolu yürüyüş mesafesi o da 10 km ile hedefe vardığım görünüyor. Bundan sonraki günlerde 15 bin adım yahut 10 km tempolu yürüyüş mesafesini tutturmaya yönelik çalışacağım.

Bugün 29 Aralık son 2 gün ve bugünün kahvaltısı dahil öğünlerim yaklaşık aynı gidiyor ve kalori hesabı tuttuğum S Health uygulamasında neredeyse her gün 1200 ila 1500 arası kalori aldığım görünüyor. Buna karşılık günde ortalama 1000 kalori yakacak kadar tempolu yürüyüş ve egzersiz yapıyorum. Bazen her gün buraya gelip detay veremiyorum ama ara ara öğünlerimi yine buradan, son kilomu ise Yeni Bir yaşam biçimi olarak Yürüyüş yazımdan paylaşacağım.

1 Ocak 2018 Pazartesi:

Geçtiğimiz hafta sağlıklı yaşam ve tabii ki fazla kilolardan kurtulma adına etkinliğimi aynen devam ettirdim. Bir taraftan beslenme alışkanlığımı bütünüyle değiştirip diğer taraftan hafif egzersiz ve tempolu yürüyüşlerimi de aynen sürdürdüm.

 

Yukarıdaki grafiklerden de anlaşılacağı üzere günlük ortalama 15 bin adım attığım görülüyor ancak kullanmış olduğum uygulamanın hata payını da düşürerek ve monoton aktiviteyi de hesap ederek günlük ortalama 10 bin adımlık bir tempolu yürüyüş hesap ettim. Bu günlük ortalama 750 kalori ekstra yaktığım anlamına gelir.

Programda daha farklı görünüyor ancak bilimsel verilere göre 10.000 bin adımlık tempolu yürüyüş, yapılan yerin eğimine göre farklılık gösterse de ortalama 750 kalori etmektedir.

8 Ocak 2018 Pazartesi:

1-8 Ocak haftası önceki haftaya göre daha etkin ve hareketli geçti. Bu haftada kilo verme hızı doğal olarak ve beklediğim gibi yavaşladı. Detay ve grafikleri müsait bir zamanda paylaşacağım.

coolkul

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.